etiketas

Etiketas: Kas turi apmokėti sąskaitą?

Jaunimas

Gyvename laikais, kai poros neretai susipažįsta internetu, tad pirmasis jų pasimatymas kartu – ir pirmasis susitikimas.
Ką daryti, kad jis netaptų paskutiniu?

Mes paklauseme etiketo ekspertų nuomonės.

Protokolo ir etiketo žinovas Arminas Lydeka ir etiketo specialistas Giedrius Drukteinis pasidalijo patarimais, kaip sužavėti savo simpatiją ir įspėjo, kokių klaidų šiukštu nereikėtų daryti. Dėmesys – ir aprangai, ir pasisveikinimui „Labai svarbu pirmajam pasimatymui pasiruošti ir tinkamai elgtis. Kai su žmogumi bendraujame ilgai, jį jau pažįstame.

Net jei kartą jis kaip kitaip pasielgė, apsirengė, pasisveikino, „nurašome“ tai tiesiog nuotaikai, bet priimame jį tokį, kokį prisimename. Tačiau pirmojo pasimatymo metu, kai žmogaus dar nepažįstame, viskas – net, iš pirmo žvilgsnio, menkaverčiai dalykai – tampa labai svarbu“, – sakė A. Lydeka.


Pasak pašnekovo, reikia suprasti, kad išvados pirmojo pasimatymo metu bus daromos ir dėl aprangos, ir dėl bendravimo būdo. „Kitas aspektas – laikysena pasisveikinant. Tai taip pat bus „skenuojama“ – ar tik šaltai paspaudi ranką, ar paspaudei ranką ir apsikabinai, ar neištiesei rankos, o tik baugščiai linktelėjai galvą? Tai suteiks, pavadinkime, būsimam partneriui labai daug informacijos“, – kalbėjo jis.

Kas turi apmokėti sąskaitą?

Galima nujausti, tikino A. Lydeka, kad pasimatymas pareikalaus ir finansinių išlaidų – bus užeita į kavinę ar restoraną. „Apmokėjimas – labai svarbus dalykas. Yra archajiška – nebijau šiandien ištarti šio žodžio – taisyklė, kad sąskaitas apmoka vyras. Todėl vaikinui visą laiką reikia būti pasiruošus ir būtinai pasiūlyti pavaišinti“, – kalbėjo protokolo ir etiketo žinovas. Paklaustas, kaip į tai turėtų sureaguoti mergina, A. Lydeka tikino, kad normalu, jei ji pasiūlys susimokėti atskirai, pasidalinti sąskaita. Vaikinas, aiškino jis, turėtų gerbti norą būti nepriklausoma. „Vaikinui reikia būti tam pasiruošusiam ir normaliai žiūrėti į tokią, na, savarankišką, norinčią būti nepriklausoma merginą – neįsižeisti, nepurkštauti. Mergina, čia jau patarimas, išmintingai elgsis, jei į vaikino pasiūlymą atsakys pasiūlydama už save susimokėti. Taip bus parodyta, kad gyvename modernioje visuomenėje ir esame lygūs. Kaip galiausiai bus sutarta, tegul būna nuspręsta tą akimirką“, – aiškino jis.

Temos tabu

Pašnekovo teigimu, pirmojo pasimatymo metu nedera kalbėti apie sveikatą ir ligas. Jautrios temos, įspėjo A. Lydeka, ir susijusios su religija, politika. „Sveikata, ligos – nemalonios temos. Taip savo partneriui užkrauname problemas, apsunkiname jį ar ją. Savo ruožtu religija ir politika yra susijusios su žmogaus įsitikinimais, požiūriu, ideologinėmis nuostatomis. Jei ir užsimename apie tai, tik tik bendrai, be jokių kategoriškų pozicijų išsakymo“, – kalbėjo jis. Žinovo teigimu, nereikėtų daugžodžiauti ir apie orą – tai saugi, „bendra“ tema, tačiau kartu esą ir parodanti, kad daugiau kalbėti nebėra apie ką. „Jei jau mes ilgai aptarinėjame orą, tuo demonstruojame, kad nieko rimtesnio, jungiančio mus ir mūsų mintis, aptarti neturime“, – įspėjo jis. Verčiau A. Lydeka patarė dalintis mintimis apie maistą, darbą, laisvalaikį.

Kodėl baras geriau nei teatro salė

Paklaustas, ką etiška veikti pirmojo pasimatymo metu, pašnekovas tikino, kad kur kas išmintingiau būti viešose vietose ir nei kviesti, nei siūlytis ateiti į svečius. „Galima pasivaikščioti po parką, fantastiškai gražų Vilniaus senamiestį, kitas gražias vietas, jei gamtinės sąlygos leidžia. Tačiau, kad galėtume pabendrauti, patogiau yra prisėsti restorane, kavinėje ar bare. Beje, tai kur kas geriau nei prisėsti kino ar teatro salėje, kur dėmesys bus blaškomas. Pirmojo pasimatymo metu reikia pabendrauti, pakalbėti, į akis vienas kitam pažiūrėti, įvertinti žmogaus laikyseną, elgseną, kaip jis formuluoja teiginius, dėlioja sakinius“, – sakė A. Lydeka.Atnešti gėlių – archajiška tradicija, tačiau, jei puokštė nebus didelė, pernelyg ekscentriška, įteikti ją ar gėlės žiedą – galima, aiškino jis. „Na, dažniausiai mėgsta moterys gėles, tad tai parodo, kad vyras tai įvertino, apie merginą pagalvojo. Galiausiai, skyrė dėmesio, finansinių resursų – tai pozityvu, gerai, bet ne būtinybė“, – kalbėjo A. Lydeka.

Kur ir kada bučiuoti

Teigiamai ekspertas aiškino žiūrintis ir į bučinius pirmojo pasimatymo metu – ir pasisveikinant, ir atsisveikinant. „Net tarnybinio etiketo normos įvardija, kad galimos oficialios atsisveikinimo ir pasisveikinimo normos yra rankos paspaudimas, rankos pabučiavimas damai, linktelėjimas galva neprisiliečiant rankomis ir bučiniai į skruostus. Taigi net tarnybinio etiketo protokole egzistuoja bučiniai į skruostus, ką jau kalbėti, kai susitinka ne oficialūs asmenys, o, pavadinkime, draugai“, – kalbėjo jis.

Lįsti bučiuotis nepataria

Savo ruožtu G. Drukteinis tikina, kad bučinys – gana intymus aktas, skirtas artimiausiems, tad nei pirmą kartą pasisveikinant, nei atsisveikinant lįsti bučiuotis esą nereikėtų. „Visada keistai ir nebūtinai gerai (net ir ne pasimatymo, darbinėje aplinkoje, pradedant darbinį projektą) atrodys nepažįstamų žmonių bučinys. Antrą, trečią kartą – taip, bet tik ne pirmą. Tuomet užtenka tik paspausti ranką, o jei drovu ir neaišku, kuris pirmas ranką turi ištiesti, užtenka gražios šypsenos ir žvilgsnio į akis“, – dėstė etiketo specialistas. G. Drukteinio teigimu, verta pasimatymo metu išgerti kavos, suvalgyti desertą ar vakarienę, nes tai tarsi suteikia galimybę kiek pasislėpti už maisto ir išvengti nejaukių tylos pauzių. „Be to, sėdėdami už stalo žmonės gali žiūrėti vienas į kitą, vaikščiojant tai kiek sudėtinga“, – juokėsi jis.

Kodėl sumokėti verčiau turi vyras

G. Drukteinis sakė pritariantis, kad už pirmojo pasimatymo vaišes turi mokėti vyras. „Aš visada visiems vyrams sakau – jei moteris pasiūlo pati apmokėti sąskaitą arba bent už save, atsakymas visada yra vienas: „Ne“. Tai senas, galantiškas, riteriškas ir džentelmeniškas požiūris. Tiesiog tokia yra istorinė tradicija, kuri – labai logiška ir prasminga“, – aiškino pašnekovas.Eksperto teigimu, ėmus sąskaitą dalintis, iškyla daug įvairių nesklandumų. „Mokėjimo epizodas visuomet įneša šiokio tokio nepatogumo – sąskaita, traukiama piniginė iš kišenės, jei dar centus ima skaičiuoti… Arbatpinigiai – vėl drama: kas turi palikti, kiek, kad nepasirodytum gobšus… Žodžiu, tai nemalonus epizodas abiem pusėm, todėl verčiau tai išspręsti vienam, užuot įtraukiant į tai dar ir savo damą“, – kalbėjo G. Drukteinis.

Apie skolą negali būti nė kalbos

Savo ruožtu moteris esą į tai turėtų sureaguoti padėkodama. „Iš moters reikalaujama tik vieno – padėkoti už gerą vakarą, galbūt skanią kavą, bet dėkoti už tai, kad sumokėjo, na, neskamba gerai“, – mokė jis.

Pasak G. Drukteinio, nėra nė ką kalbėti apie tai, kad moteris galbūt turėtų jaustis už vaišes skolinga. „Atidirbti už vakarienę? Ne kokie Antrojo Pasaulinio karo ar maro metai, kad už tai atidirbtų. Kiek ta vakarienė gali kainuoti? 20 eurų? Ką čia atidirbti už tai?“, – klausė jis.

Ką daryti po pasimatymo

G. Drukteinio teigimu, didžiausia šių laikų fobija – būti atstumtam, tačiau svarbu palikti žmogui teisę į asmeninę erdvę. „Tiesa, vis dėlto vyras turėtų pasirūpinti, ar moteris laimingai grįžo į savo būstą, išsiųsti sms „Buvo nuostabus vakaras! Malonu susipažinti, tikiuosi, pasimatysime dar kartą“. Siųsti gėlių – pernelyg kvaila šiais laikais, nors tai buvo visiškai normali praktika 19 a. Moteriai, savo ruožtu, reikėtų sureaguoti į tokį vyro domėjimąsi“, – aiškino jis. Paklaustas, kada turėtų įvykti antrasis pasimatymas, G. Drukteinis sakė, kad tai – visiškai individualu. Esą kai kurie pažintį gali pratęsti dar tą patį vakarą, kiti – po dienos, savaitės ar mėnesio. „Į jokius aritmetinius rėmus tai neįtelpa, reikia tai atiduoti širdžiai ir natūraliai eigai“, – nurodė jis.


info: DELFI

Komentarai
Tagged

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.